Wykaz lektur PSP nr 2
Wykaz lektur PSP nr 2
09.01.2008 14:26 || Wersja do druku :: Wykaz lektur PSP nr 2


SZKOŁA PODSTAWOWA



Wykaz lektur



KLASA I


J. Brzechwa – „Brzechwa dzieciom”

M. Buczkówna – „Szaraczek”

J. Grabowski – „Czarna owieczka”

H. Januszewska – „Kopciuszek”

M. Konopnicka – „Co słonko widziało”

M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”

J. Porazińska – „Psotki i śmieszki”

J. Tuwim – „Wiersze dla dzieci”

J. Duszyńska – „Cudaczek wyśmiewaczek”

Cz. Janczarski – „Jak Wojtek został strażakiem”

M. Jaworczakowa – „Jacek Wacek i Pankracek”

E. Szelburg – Zarembina – „Najmilsi”

W. Bełza – „Kto ty jesteś? Polak mały”





KLASA II


H. Ch. Andersen - „Dziecię elfów”

A. Cz. Centkiewiczowie - „Zaczarowana zagroda”

M. Kruger - „Karolcia”

J. Grabowski - „Puc, Bursztyn i goście”

J .Guro -„Wakacyjna przygoda”

G. Knutsson - „Przygody Filonka Bezogonka”

I. Kryłow - „Bajki dla dzieci”

H. Lifting - „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

S. Michałkow - „Nie płacz, koziołku”

A. A. Milne - „Kubuś Puchatek”

Ch. Perrault - „Bajki”

J. Porazińska - „Szewczyk Dratewka”

J. Tuwim - „Słoń Trąbalski”

E. Szelburg- Zarembina - „Idzie niebo ciemną nocą”





KLASA III


H. Ch. Andersen – „Baśnie”

Cz. Centkiewicz – „Anaruk chłopiec z Grenlandii”

K. Makuszyński – „Awantura o Basię”

W. Chotomska – „Dzieci Pana Astronoma”

R. Pisarski – „O psie, który jeździł koleją”

A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”

J. Ratajczak – „Ziarenka maku”

H. Kostyro – „Klechdy domowe”

M. Jaworczakowa – „Oto jest Kasia”



LEKTURA IV

Lektura podstawowa


Baśnie polskie (wybór)
- ludowe
- literackie

Baśnie różnych narodów (wybór)
- ludowe
-literackie

Polska klasyka literacka
A. Mickiewicz: Powrót taty, Lis i Kozieł, Przyjaciele
J. Słowacki: Balladyna – fragment „Wróżka Goplana”
L. Staff: Gwiazda

Poezja współczesna
J. Brzechwa, wybór wierszy (np. Globus, Chrząszcz, Znaki przestankowe)
W. Chotomska, wybór wierszy (np. Dzień dobry, królu Zygmuncie, Motyle)
K.I. Gałczyński, wybór wierszy (np. Mali pomocnicy, Kronika olsztyńska – fragmenty)
J. Kulmowa, wybór wierszy (np. List do Andersena, Krajdywan)
J. Ratajczak, wybór wierszy (np. Liście jak listy, Lato malowane, Do góry nogami)
J. Tuwim, wybór wierszy (np. Ptasie radio, Figielek)
J. Twardowski, wybór wierszy (np. W kropki zielone, Życzenia, Bóg)
D. Wawiłow, wybór wierszy (np. Moja tajemnica, Brzydkie zwierzę, Smutny wiersz)



Lektura uzupełniająca (dwa, trzy utwory do wyboru oraz lektura zaproponowana przez uczniów)
J. Brzechwa: Akademia pana Kleksa
F.E. Burnett: Mały lord lub Mała księżniczka
C. Collodi: Pinokio
T. Janson: Opowiadania z Doliny Muminków
J. Korczak: Król Maciuś Pierwszy
M.E. Letki: Jutro znów pójdę w świat
A. Lindgren: Bracia Lwie Serce
Wybór baśni (np. H.Ch. Andersen, J.L. i W. Grimm, Ch. Perrault)

LEKTURY V

Lektura podstawowa


Legendy (podania) – wybór
- o powstaniu państwa polskiego
- legendy (podania) naszego regionu
- legendy (podania) różnych regionów

Mity
- o narodzinach świata (mitologia Grecji, Rzymu)
- Dedal i Ikar
- Demeter i Kora
- Prometeusz
- Syzyf
- bogowie Olimpu

Polska klasyka literacka
I. Krasicki , bajki, np. Wół i mrówki, Mądry i głupi, Ptaszki w klatce.
A. Mickiewicz: Pan Tadeusz – fragmenty (np. „Spór Domejki z Dowejką”, „Zachód słońca”, „Poranek”), wiersze, np. Śmierć Pułkownika, Pani Twardowska.
H. Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy
J. Słowacki: W pamiętniku Zofii Bobrówny
L. Staff: Odys

Lektura uzupełniająca (dwa, trzy utwory do wyboru oraz lektura zaproponowana przez uczniów)
F.E. Burnett: Tajemniczy ogród
M. Ende: Mamo lub Niekończąca się historia
A. Lindgren: Emil ze Smalandii
K. Makuszyński: Panna z mokrą głową
F. Molnar: Chłopcy z placu Broni
Sat Okh: Biały mustang
H. Ożogowska: Tajemnica zielonej pieczęci
S. Szmaglewska: Czarne Stopy
R.R.J. Tolkien: Rudy Dżil i jego pies
M. Twain: Przygody Tomka Sawyera


LEKTURA VI

Lektura podstawowa


S. Lem: Bajki robotów (wybór)
L.M. Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza
A. Szklarski: do wyboru jedna pozycja
Opowieści biblijne (wersja dla dzieci), np. A. Kamińska: Książka nad książkami

Polska klasyka literacka
J. Kochanowski: Fraszki (np. Na lipę, Na zdrowie, Na młodość, Na starość)
A. Mickiewicz: Pan Tadeusz – fragmenty (np. „Koncert Wojskiego”, „Dwa stawy”)
B. Prus: Lalka – fragmenty
H. Sienkiewicz: Ogniem i mieczem
J. Słowacki: Balladyna – fragmenty

Poezja współczesna
K.I. Gałczyński, wybór wierszy (np. Pieśń o żołnierzach z Westerplatte, Rozmowa z aktorem)
Z. Herbert, wybór wierszy (np. Pudełko zwane wyobraźnią, Strych)
A. Kamieńska, wybór wierszy (np. Widok z gór, Chwila pojednania)
E. Lipska, wybór wierszy (np. Dom Dziecka)
Cz. Miłosz, wybór wierszy (np. Przypowieść o maku, Miłość)
T. Różewicz, wybór wierszy (np. Koncert życzeń, Przepaść, List do ludożerców)
W. Szymborska: Radość pisania
J. Tuwim, wybór wierszy (np. Kapuśniaczek, Mowa ptaków)
J. Twardowski, wybór wierszy (np. Na chwilę, Święta gapa)

Lektura uzupełniająca (dwa, trzy utwory do wyboru oraz lektura zaproponowana przez uczniów)
J. Jurgielewiczowa,
K. Makuszyński,
L.M. Montgomery,
M. Musierowicz,
E. Niziurski,
E. Nowacka,
J.R.R. Tolkien,
J.Verne,
Przykłady młodzieżowej literatury detektywistyczno – kryminalnej (np. J. Chmielewskiej,
Z. Nienackiego)


Oprac.: mgr Bożena Dziedzic, mgr Jolanta Wójcik



Wygenerowano w 0.336 sek. © 2006-2014 Marek Poniewierka [Klik] * PHP BP Team *