Artykuły:
Oceń ten artykuł:

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
30.09.2011 19:40 || Wersja do druku :: Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
Średnia ocena: 4.75 (głosów: 4)
Czytany 2187 razy


Góry Świętokrzyskie są najstarszymi górami w Europie. Piękne widoki przyciągają wielu turystów z całej Polski. Najwyższą górą jest Łysica. Ma (tylko) 612 m n.p.m., a drugą co do wysokości jest góra, która ma trzy nazwy: Święty Krzyż, Łysiec lub Łysa Góra. Ona ma 595m n.p.m.


W województwie świętokrzyskim jest też piękny Park Narodowy. W nim istnieje ponad 40 kilometrów szlaków pieszych. W Świętokrzyskim Parku Narodowym najlepsze jest to, że nikt nie wycina drzew, ani nie sprząta przewróconych pni.

Na Łysicy i na Łysej Górze są gołoborza, (to mnóstwo kamieni znajdujących się na zboczach gór) które mają 500 milionów lat i są zbudowane z piaskowców kwarcytowych.

Dodatkowo na Świętym Krzyżu znajduje się podziemna krypta, w której leży mumia księcia Wiśniowieckiego, którą można oglądać! Jest to trochę straszne, bo ten szkielet wygląda tak, jakby się śmiał :-E (brrr). Przy wejściu znajduje się napis: "Kim Ty jesteś, ja byłem. Kim ja jestem, Ty będziesz"... Co najmniej "nieprzyjemne" :-P


W piękny, wrześniowy weekend byłam w tych górach z rodziną i przyjaciółmi. Chociaż Łysica wydaje się złowieszcza i złowroga wystarczy trochę chęci i ... wody, aby ją pokonać. Zachęcam wszystkich, by jechali w Góry Świętokrzyskie!!!


Magdalena Matraszek 5aWygenerowano w 0.242 sek. © 2006-2015 Marek Poniewierka [Klik] * PHP BP Team *